Skip links

Trendy w kolczykach 2015: Kształty, kolory, kombinacje

Jakich trendów w kolczykach spodziewano się na rok 2015? Co nowego stworzyli projektanci biżuterii? Jaką biżuterię możemy zaobserwować na wybiegach i na ulicy? Które z kolczykowych trendów są prezentowane na jubilerskich targach takich jak INHORGENTA MUNICH 2015 (20-23 lutego) i BASELWORLD 2015 (19-26 marca)?

Trendy w kolczykach 2015 – #1: Zainspirowane naturą

W tym roku inspiracje na motywy kolczyków czerpano z bogactwa Matki Ziemi. Projektanci biżuterii wzorowali się na pięknie flory i fauny. Kenneth Jay Lane, na przykład, oferuje kolczyki o kształcie liści, piór, żab, korali, rozgwiazd lub węży. Vianna Brasil akże ukazuje w swoich pracach bliskość natury. Głównym trendem w kolczykach są tutaj motyle i kwiaty. Te motywy dominują również w innych częściach biżuterii.

Kształty motyli można znaleźć na Dimitra Papadimitriou, Moraglione lub Busatti Milano. Flower power to trend, który zauważyliśmy u Bernd Wolf, Waskoll, Schmittgall, Autore, Giovanni Ferraris, Konplott, i DiamondGroup.
STUDEX oferuje kolczyki o kształtach motyli lub kwiatów zarówno do przekłuwania uszu, jak i jako biżuterię do noszenia. Biżuteria z motywem kwiatów jest idealnym dodatkiem do kwiecistych wzorów tkanin, których popularność wzrośnie w tym roku.

Earring Trends 2015: Inspired by Nature

Trendy w kolczykach 2015 – #2: Warianty kolorystyczne wszystko wokół Marsali

Eksperci koloru z Pantone ogłosili PANTONE® 18-1438 Marsala jako Kolor roku 2015. Ten bogaty, ziemski czerwonawo-brązowy wpłynie na modę, kosmetykę, biżuterię i akcesoria. Marsala idealnie komponuje się z neutralnymi kolorami takimi jak szarość, ciepłe złoto, odcienie żółtego, zieleni oraz jasne odcienie różu. Kilka bardzo ciekawych modeli kolczyków i innej biżuterii przykuło nasz wzrok u Hans D. Krieger, Heskia/Almor Design, IsabelleFa, Ernstes Design, Orfebres Navarro, i Scheffel.

Trendy w kolczykach 2015 – #3: Im dalej w noc, tym lepszy błysk

Mimo, że wiszące kolczyki są wciąż popularne na wybiegach, trend skierował się bardziej na kolczyki, które można założyć na każdą okazję. Sztyfty są chętniej wybierane niż długie, wiszące lub ciężkie i duże kolczyki. Błyszczące kolczyki najefektowniej prezentują się wieczorami, ale nie oznacza to, że musisz z nich rezygnować w dzień. Brylanty to cenne przyciągacze wzroku, jednak najpopularniejsze są cyrkonie i kryształki. Specjalne okazje wymagają często większych kolczyków.

Earring Trends 2015: The Later the Night, the Greater the Sparkle
Earring Trends 2015: Earring Combinations, Multiple Earrings per Ear

Trendy w kolczykach 2015 – #4: Kombinacje kilku kolczyków

Kilka kolczyków w jednym uchu stało się standardem. Nie jest to nowy trend, jak zapewne pamiętacie z wpisu Trendy w kolczykach 2014 z zeszłego roku. Jednak moda na kilka kolczyków nabiera rozmachu w tym roku. Dwa lub trzy kolczyki w płatku ucha połączone z jednym (a nawet więcej) kolczykiem w chrząstce u góry jest zestawieniem najbardziej popularnym. Sztyfty łączy się także z nausznicami, które zazwyczaj zakłada się na brzeg ucha w jego środkowej lub górnej części.

Trendy w kolczykach 2015 – #5: Kolczyki i przekłucie uszu jako prezent

Kolczyki to doskonały pomysł na prezent, gdyż w ich przypadku nie ma problemu z rozmiarem, tak jak jest z inną biżuterią taką jak pierścionki chociażby. Dodatkowo coraz popularniejszym prezentem, w szczególności dla dzieci staje sie przekłucie uszu. “Pierwszy dzień szkoły, powrót do szkoły, urodziny, wakacje, czy inne kulturalne lub religijne okazje są momentem, w którym rodzice, dziadkowie, czy chrzestni proponują sfinansowanie zabiegu przekłucia uszu.” twierdzi Juergen Weiss, Dyrektor Zarządzający w Studex Europa. Jak podarować przekłucie uszu jako prezent? Można to zrobić za pomocą specjalnego bonu podarunkowego do salonu oferującego usługę, można tę okazję potraktować jako specjalne wydarzenie, w którym zabieramy dziecko do zaufanego salonu, gdzie może wybrać kolczyki.

Trendy w kolczykach 2015 – #6: Spontaniczność

Czy kiedy kupujemy kolczyki, czy decydujemy się na przekłucie uszu nowym motto jest “Im więcej, tym lepiej”. Jak mówi Juergen Weiss: “W dzisiejszych czasach konsumenci podejmują decyzję o przekłuciu uszu szybciej i bardziej spontanicznie. Gdy już znajdą zaufane miejsce potrafią od razu decydować się na cztery przekłucia zamiast dwóch. Na dodatkowe przekłucia zazwyczaj decydują się rodzice lub przyjaciele osoby, z którą przyszli na zabieg.” dodaje: “Na przykład mamy, które przyszły z córkami na przekłucie uszu decydują się na drugie dziurki u siebie.”

W 2015 nie możemy doczekać się ogromnej różnorodności w biżuterii do uszu – inspirowanej naturą, pięknymi kolorami i ekscytującymi kombinacjami.

Image credits
Header image: © Denerio Watkins/Unsplash; image #1: © Moraglione; image #2: © Busatti Milano; image #3: © Dimitra Papadimitriou; images #4 and #14: © STUDEX of Europe GmbH; image #5: © Bernd Wolf; image #6: © Autore; image #7: © Giovanni Ferraris; image #8: © Konplott; image #9: © DiamondGroup; image #10: © Hans D. Krieger; image #11: © Heskia/Almor Design; image #12: © Vianna Brasil; image #13: © IsabelleFa; image #15: © STUDEX of Europe GmbH, olly/Fotolia