Skip links

Dzień Dziecka: Jak jest obchodzony na świecie?

Dzień Dziecka celebrujemy skupiając całą swoją uwagę na najmłodszych. Celem Dnia Dziecka jest upublicznianie potrzeb i praw dzieci. Terminologia jest trochę myląca, jako że Międzynarodowy Dzień Dziecka i Powszechny Dzień Dziecka to nie to samo święto, chociaż cel pozostaje ten sam.

Międzynarodowy Dzień Dziecka przypada na dzień 1 czerwca. W krajach dawnego bloku socjalistycznego takich jak Chiny, kraje Europy wschodniej, czy wschodnia część Niemiec (po zjednoczeniu tradycje przejęły też inne regiony Niemiec) obchodzony od 1950 roku. Po raz pierwszy zorganizowany w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Od 1952 r. Dzień Dziecka stał się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja o nazwie International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata.

Powszechny Dzień Dziecka obchodzony 20 listopada w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka z 1959 roku oraz Konwencji o prawach dziecka z roku 1989 roku. Ustanowiony rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ 838 (IX) z roku 1954.

Children's Day Earrings

Święto dzieci pojawia się w 145 krajach i jest obchodzone w różnych dniach. W Niemczech pojawia się dwukrotnie 1 czerwca i 20 września. Ciekawostką jest fakt, że w Niemczech Dzień Dziecka odgrywa mniej ważną rolę niż takie święta jak Dzień Matki, czy Dzień Ojca. Niektórzy nawet nie wiedzą o jego istnieniu. W Polsce święto to jest dużo bardziej popularne.

W większości krajów w Dzień Dziecka organizuje się specjalne zajęcia i imprezy dla dzieci: przyjęcia, wystąpienia teatralne, koncerty, warsztaty, zniżki lub bezpłatne wejścia do ZOO i innych parków atrakcji. Wiele sklepów oferuje rabaty z okazji tego święta.

Węgry niegdyś obchodziły Tydzień Dzieci (zapoczątkowany w 1931 roku). Od 1950 jest to już tylko Dzień Dziecka, który przypada na ostatnią niedzielę maja. W tym roku był to 25 maja. Tak jak w Polsce dzieci na Węgrzech dostają tego dnia prezenty. Jednak najważniejszą tradycją święta dzieci jest obchodzenie go z całą rodziną. Tego dnia spotykają się ze sobą dzieci, rodzice, dziadkowie, a nawet rodzice chrzestni.

earrings for children

Jeśli szukasz pomysłów na prezent na Dzień Dziecka, pierwsze kolczyki będą doskonałym sposobem na spełnienie marzenia małej dziewczynki. Szukaj w partnerskich gabinetach firmy STUDEX ofert z zestawem prezentowym dla dzieci.

W Polsce Dzień Dziecka obchodzony 1 czerwca również stanowi bardzo ważne wydarzenie. Oprócz atrakcji i imprez organizowanych w kinach, figlorajach, zoo, parkach, galeriach handlowych itd. szkoły i przedszkola przygotowują specjalne przedstawienia dla rodziców lub organizują tego dnia dzień sportu. Dzieci otrzymują drobne podarunki w domach, przedszkolach i szkołach. Tego dnia rodzice starają się pamiętać o wszystkich swoich dzieciach – nawet tych dorosłych.

STUDEX wspiera wiele projektów dotyczących dzieci — zarówno lokalnie jak międzynarodowo. Między innymi wspomagamy kluby sportowe dla młodzieży w Niemczech, organizacje takie jak przedszkola i domy dziecka w wielu krajach oraz ofiary powodzi z Indii.

Image credits
Header image: © Priscilla Du Preez/Unsplash; doll: © ChristArt/Fotolia; girl: © STUDEX of Europe GmbH