Skip links

Trendy jubilerskie 2014: odcienie purpury i fioletu

Purpura i fiolet to kolory 2014 roku. Biżuteria w odcieniach purpury i pokrewnych kolorach takich jak fiolet, fuksja i róż to absolutny hit tego sezonu. Trend ten można już zaobserwować wśród dodatków takich jak zegarki, torebki i apaszki, jak również buty i makijaż. Fiolety będziemy łączyć z bielą latem, natomiast czarnym kreacjom kolor ten będzie nadawać blasku wieczorami.

Życie jest kolorowe

W katalogu targów Baselworld pojawił się cytat Franka Maiera – dyrektora zarządzającego ekskluzywnej biżuteryjnej marki Leo Wittwer, nawiązujący do trendów 2014 w biżuterii:

“Uważam, że wzrost finansowego kryzysu na świecie przyczynił się do tego, że Panie preferują bardziej radosny i pogodny wygląd. W rezultacie możemy zaobserwować nagłą eksplozję kolorów w biżuterii czy to przy jej wykończeniu czy w postaci kolorowych kamieni.”

Przygotujcie się więc na trochę koloru!

“Promienna Orchidea” czyli purpura i fiolet

W grudniu 2013, firma Pantone, znana z opracowania własnej unikatowej skali kolorów ogłosiła kolor PANTONE® 18-3224 Radiant Orchid (Promienna Orchidea) jako kolor roku 2014. Kolor ten jest opisywany jako “urzekająca, magiczna, enigmatyczna purpura”.

“W ciągu 2013 roku kolor roku PANTONE 17-5641 Emerald (Szmaragd), służył jako symbol rozwoju, odnowy, dobrobytu. Promienna Orchidea natomiast intryguje i pobudza wyobraźnię.”

mówi Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczy w Instytucie Kolorów Pantone.

“Zaproszenie do innowacji: kolor Radiant Orchid zachęca do rozwoju kreatywności i oryginalności co jest bardzo cenione w dzisiejszych czasach. Cudowna harmonia fuksji, purpury i różu jaką reprezentuje Radiant Orchid inspiruje pewnością siebie, emanuje doskonałym humorem, miłością i zdrowiem. Ta urzekająca purpura przyciąga niesamowity zachwyt.”

Pantone wierzy, że trend na ten kolor utrzyma się w modzie, kosmetyce i w dekoracji wnętrz. Tej wiosny zaobserwowaliśmy przykłady tego trendu na międzynarodowych targach biżuterii i zegarków Inhorgenta w Monachium i Baselworld.

Tanzanit — na szczycie biżuteryjnych trendów 2014

Specjalista od kamieni szlachetnych Paul Wild widzi tanzanit (charakterystyczny fiolet) jako kolor roku 2014. Markus Paul Wild, dyrektor naczelny marki Paul Wild, mówi,

“Tanzanit jest teraz bardzo modny, tak samo jak ekstrawagancka klasyka.”

Paul Wild prezentuje całą gamę biżuteryjnych tanzanitów we wszystkich rozmiarach na targach Baselworld 2014. W kolekcji kolczyków pojawiają się 14.56 karatowe tanzanity o kształcie łzy ze środkiem w kolorze “radiant orchid”. Tanzanit został odkryty w 1967. Jego wartość wciąż wzrasta, ponieważ pokłady tego kamienia w Tanzanii zostały niemal wyczerpane. Paul Wild przedstawia również czerwienie, jako kolejny przykład tegorocznego trendu.

STUDEX jako producent systemów do przekłuwania uszu i projektant biżuterii również wspiera tegoroczny trend. Purpura pojawia się tutaj w obu liniach: zarówno w kolekcji kolczyków do przekłuwania jak i w hipoalergicznej biżuterii SENSITIVE. Juergen Weiss, dyrektor zarządzający Studex Europa mówi,

“Tanzanit jest zdecydowanie na szczycie biżuteryjnych trendów w tym roku. W 2014 roku będziemy widzieć purpurę i fiolet w wielu odcieniach i wariacjach tak samo jak inne pasujące do niej kolory.”

STUDEX prezentuje swoją purpurową kolekcję zawierającą fiolety, róże i fuksję za pomocą takich kolczyków jak aleksandryt, ametyst, tanzanit i innych.

Odcienie purpury i fioletu

Ice-Watch dodał model w kolorze Radiant Orchid do ich drugiej kolekcji zegarków PANTONE UNIVERSE. Włoski kreator biżuterii Brosway proponuje kryształy Swarovskiego w odcieniach indyjskiego różu, prowansalskiej lawendy i tanzanitu w swojej najnowszej kolekcji B-Tring ze stali chirurgicznej 316L powlekanej techniką PVD. Luksusowa marka biżuterii z pereł Yoko London, należąca do organizacji Euro Pearls przedstawiła swoją nową piękną kolekcję Vigneto Collection, do której należy biżuteria z 18 karatowego białego złota osadzana naturalnymi perłami w unikalnych odcieniach głębokiego fioletu w towarzystwie błyszczących brylantów.

Na targach Inhorgenta w Monachium niemiecka marka zaprezentowała kolczyki amor w jagodowej kolorystyce ze szklanymi kryształami, lub syntetycznymi cyrkoniami wykonane ze srebra o próbie 925. Niektóre modele Toco d’Encanto’s z kolekcji Le Carose również są przykładem biżuteryjnego trendu 2014. Znajdziemy tutaj urocze różowe lub w kolorze fuksji wisiorki z lalkami wykonane z mosiądzu lub akrylowego szkła ozdobione kolorowymi materiałami.

Zapraszamy na nasz profil w Pinterest po więcej purpurowych inspiracji..

Image credits
Header image: © Sara Dabaghian/Unsplash; image #1: © Toco d’Encanto Gioielli srl; image #2: © Ice-Watch; image #3: © Paul Wild; image #4: © STUDEX of Europe GmbH; image #5: © Yoko London/Euro Pearls; image #6: © amor GmbH; image #7: © Bros. Manifatture; image #8: © Arteum.ro/Unsplash