Skip links

Kolczyki robią różnice, mała rzecz a cieszy!

Jakiś czas temu natrafiliśmy na to video i stronę fixperts.org. Historia jest poruszająca, ponieważ ukazuje jak ważna jest możliwość wykonywania niektórych codziennych czynności, na które w normalnych okolicznościach nie zwraca się uwagi. Problem pojawia się gdy z jakiś względów, np. choroby wykonanie pewnych rzeczy samodzielnie staje się niemożliwe. Taką drobną codzienną czynnością, na którą większość z nas nie zwraca szczególnej uwagi jest poranne zakładanie kolczyków. Cierpiąca na stwardnienie rozsiane Denise Stephens z Wielkiej Brytanii marzy o tym by móc to robić samodzielnie.

Fixperci (w oryginale Fixperts) powstali po to by rozwiązywać codzienne problemy. To projekt społeczny, który łączy grupy takie jak: “FixPartners”, “Fixperts” i “FixFilmmakers”. Fixpartnerzy (w oryginale FixPartners) to ludzie, którzy podejmują wyzwania, w których muszą nieść pomoc ludziom. W tym przypadku jest to Denise, która nosi kolczyki od 16 roku życia. Z powodu stwardnienia rozsianego nie jest już w stanie samodzielnie nałożyć zapinki kolczyków. Wyjaśnia, że choroba spowodowała, że jej dłonie są odrętwiałe i słabe. Ma również problemy z widzeniem i chodzi o kulach. Denise jest pewną siebie, niezależną kobietą, mieszkającą samodzielnie. W codziennych czynnościach pomagają jej różne drobne narzędzia takie jak np. zapinacz do guzików bluzki. Niestety jeśli chce założyć kolczyki potrzebuje pomocy innych.

earrings make a difference

Fixpertem w tej historii jest Florie Salnot. Fixperci to projektanci lub twórcy używający swojej wyobraźni, talentu i umiejętności do rozwiązania problemu. Florie, która sama nosi piękne sztyfty z perłami prosi Denise by zademonstrowała jaki ma problem przy zakładaniu kolczyków i wyjaśniła więcej szczegółów wyzwania. Zauważa, że Denise jest w stanie przełożyć kolczyk przez dziurkę w uchu, ale gdy przychodzi do zapięcia kobieta wyjaśnia, “I tu jest problem – założenie zapinki to jakiś koszmar.”

earrings make a difference


Małe rzeczy od Fixpertów nie są już dostępne na Vimeo.

Grupa FixFilmmakers Peter Judson i Rachel Singer uwieczniają historię Denise i Florie — od ich pierwszego spotkania przez utworzenie przez Florie specjalnego instrumentu, aż po rozwiązanie problemu. O radości Denise najbardziej świadczy końcówka video w 3:23 minucie, gdy napisy końcowe ciemnieją. Słyszymy wtedy głos Denise, “Nie nosiłam kolczyków przez wieki. To oznacza, że teraz będę mogła samodzielnie je zakładać.” Po tonie głosu możemy stwierdzić jak wiele znaczy dla Denise możliwość wykonywania tej “drobnej” czynności samodzielnie. Doskonały przykład na to jak małe rzeczy mogą cieszyć.

Fixperci pomogli już wielu ludziom – niepełnosprawnym, starszym i wielu innym. Na przykład Fixperci Dan Jackson i Sophie Both stworzyli narzędzie, które pomogło Ednie Day w samodzielnym zakładaniu skarpetek. Komuś innemu podarowano instrument do otwierania butelek jedną zdrową ręką. Koniecznie sprawdźcie stronę Fixpertów gdzie znajdziecie inne filmiki z ich zadaniami.

Image credits
Header image: © Oliver Pacas/Unsplash; other images: © Fixperts