Skip links

“Blagovets” – Dzień przekłuwania uszu w Bułgarii

Co roku 25 Marca w Bułgari świętowane jest “Blagovets”. W to tradycyjne Bułgarskie święto obchodzony jest Dzień Zwiastowania.

Według wierzeń chrześcijańskich, to tego dnia, archanioł Gabriel zwiastował Marii, że pocznie, przez Ducha Świętego, i zostanie Matką Jezusa, Syna Bożego. To wydarzenie jest opisane w Nowym Testamencie w Ewangelii Św. Łukasza.

Dzień ten jest uznawany i/lub obchodzony przez różne odłamy Chrześcijaństwa, w tym kościół rzymskokatolicki, prawosławny, luterański i anglikański. Bułgarska nazwa “Blagovets”, w tłumaczeniu oznacza “Dzień radujących nowin”. ten dzień celebrowany jest szczególnie przez matki, ponieważ matka Jezusa jest postrzegana i honorowana jako ich obrońca i zbawicielka.

Tradycyjnie tego dnia obchodzony jest również początek wiosny, czas, kiedy przyroda budzi się ze snu. Ostatecznie, 25 prawie zbiega się z astronomicznym początkiem wiosny. A w tym roku, tego dnia zostanie przesunięty czas aby przejść na Środkowo-Europejski czas Letni (lub Central European Daylight Saving Time). Wszystkie znaki wskazują na odnowienie. Ludzie wierzą, że jest to dzień, w którym ptaki wędrowne, np. bociany, jaskółki i kukułki, powracają ze słonecznego południa aby szerzyć dobrą nowinę, że zima się skończyła a zaczęła wiosna. Mówi się, że wszystko co robimy w tym dniu doczeka się pomyślnego zakończenia. Ci, którzy zasadzą drzewo owocowe w dniu Blagovets, na przykład, mogą założyć, że drzewo to obrodzi szczególnie słodkimi owocami. Jeśli pszczelarze wypuszczą tego dnia swoje pszczoły z uli, miód będzie słodsza niż zwykle. Ci, którzy wstaną wcześnie tego dnia, mogą spodziewać się bogatego i pełnego sukcesów roku. Mówi się, że jeśli pozostawisz w domu kawałek chleba i monety, czeka Cię syty i spokojny finansowo cały rok.

W dniu Blagovets w Bułgarii, jest kilka powszechnie przestrzeganych zwyczajów. Nikt nie powinien pracować w tym dniu. W rezultacie, na przykład, rolnicy nie wychodzą tego dnia na swoje pola. Obchodzone są również oczyszczające właściwości tego dnia. Często jest to idealna okazja do wiosennych porządków, a przez to przygotowania domu na dobry rok. Niektórzy tworzą przed domem ognisko i palą śmieci, co ma ich ochronić przed chorobami.

Węże są bardzo ważnym elementem tych zwyczajów. Odprawia się rytuał, które mają na celu odstraszenie węzy i ochronę przed ich ukąszeniami. Wiąże się to z całymi grupami ludzi chodzącymi po domach i ogrodach czyniąc wiele hałasu, grzechotania, klekotu, brzęczenia i uderzania metalowymi przedmiotami gospodarstwa domowego. Z drugiej zaś strony węże postrzegane są jako domowi stróże. W takim przypadku, przed drzwiami wejściowymi stawiana jest miska mleka.

W dniu Blagovets pierwszą potrawą jaką należy zjeść są zielone warzywa takie jak pokrzywy lub szczaw. Ma to na celu pobudzenie przepływu świeżej krwi w organiźmie. W wyniku pozytywnej energii tego dnia, uważa się że w Dziu Blagovets jest się mniej wrażliwym na ból, a rany goją się szybciej. Dlatego też tradycyjnie jest to dzień w którym, zazwyczaj po raz pierwszy przekłuwa się uszy małym dziewczynkom. Chociaż w dzisiejszych czasach dzieci prawie nie czują samego przekłuwania dzięki nowoczesnym instrumentom (takim jak Studex System75 ), to pozytywne efekty gojenia są dzisiaj tak samo ważne jak były kiedyś. Ponadto, w Bułgarii mówi się, że złote kolczyki mają magiczne właściwości: Mają chronić dziecko przed złymi siłami.

Serdeczne podziękowania dla naszej bułgarskiej koleżanki, Veseliny, za informacje na temat tradycji i zwyczajów tego dnia. Jeśli dla odmiany zdecydujesz się świętować 25 marca według bułgarskiej tradycji , daj mi znać! Życzę Wam radosnej odnowy i dużo pozytywnej energia na cały rok. Szczęśliwego Blagovets!

Image credits
Header image: © Yoksel Zok/Unsplash