Skip links

Pytania & Odpowiedzi

Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane partnerom STUDEX pytania. Nie wahaj się skontaktować z nami w przypadku dodatkowych pytań. Kliknij tutaj, aby przejść do pytań i odpowiedzi dla klientów indywidualnych.

Tradycyjne przekłucie miękkiej tkanki płatka ucha przy użyciu odpowiednich instrumentów jest prawie niezauważalne. Większość osób mówi, że odczuła jedynie lekkie uszczypnięcie. Płatek ucha jest mocno ukrwiony, dzięki temu dziurki goją się dość szybko. Oznacza to, że już po 6 tygodniach można wymienić hipoalergiczne kolczyki na inne. Przeważnie po maksymalnie 5-6 miesiącach dziurki są całkowicie wygojone.

Przekłucie ucha w wyższej części, chrząstce jest kolejnym, popularnym rodzajem przekłucia. Chrząstka jest jedyną, nieukrwioną tkanką ciała. W tym obszarze ciało nie może użyć krwi do transportu produktów metabolizmu ani substancji odżywczych, musi więc użyć w zamian procesu dyfuzji. Oznacza to, że proces gojenia w tym obszarze przebiega zdecydowanie dłużej. Hipoalergiczny kolczyk w chrząstce ucha, może być wymieniony na inny po 12 tygodniach. Całkowite wygojenie miejsca przekłucia w chrząstce ucha trwa zwykle 12 miesięcy.

Przed przekłuciem ucha powinnaś użyć Formularza Zgody na przekłucie uszu Studex, aby upewnić się co do stanu zdrowia klienta. Twój klient nie powinien na przykład cierpieć na cukrzycę, epilepsję, zapalenie wątroby, HIV, hemofilię (zaburzenia krzepliwości), dolegliwości sercowe, zawroty głowy. Nie powinien zażywać leków rozrzedzających krew oraz nie powinien znajdować się pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Poinformuj Klienta o ryzyku związanym z przekłuwaniem uszu np. w czasie ciąży. Daj klientowi czas na przeczytanie i podpisanie formularza.

W większości krajów przekłuwanie jest uregulowane pewnymi przepisami, np. dotyczącymi zapobieganiu przenoszenia chorób zakaźnych. Procedura przekłuwania oraz wymagania dotyczące pomieszczeń i sprzętu są zawarte w tych regulacjach. Zawierają one również wymagania odnośnie dezynfekcji, czyszczenia oraz wymaganych środków jednorazowych. STUDEX może pomóc ci ustanowić standardy dla twojego punktu, abyś mogła być pewna, że spełnia on wszelkie obowiązujące normy.

W większości krajów nie ma minimalnego, wymaganego prawem wieku na przekłucie uszu. Rodzice lub prawni opiekunowie podejmują decyzję jaki wiek jest odpowiedni dla ich dziecka. Zazwyczaj osoby niepełnoletnie (do 18 roku życia) muszą przynieść podpisany przez rodziców lub prawnych opiekunów formularz zgody na przekłucie. W przypadku osób poniżej 16 roku życia, rodzic lub prawny opiekun musi być obecny przy procesie przekłuwanie. Dorośli (powyżej 18 roku życia) również powinni podpisać formularz zgody przed przekłuciem uszu.

Z medycznego punktu widzenia wiek nie ma znaczenia dla przekłuwania uszu. Jak mówi Niemieckie Stowarzyszenie Lekarzy Laryngologów:

“Z medycznej perspektywy nie ma znaczenia, czy ucho jest przekłute w dzieciństwie, czy później. Michael Deeg ze Stowarzyszenia Laryngologów we Freiburgu (Niemcy) wyjaśnia: „Płatek ucha jest odpowiedni do przekłucia w każdym wieku”. Eksperci twierdzą, że uczucie bólu jest takie porównywalne zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Często przekłucie jako takie jest porównywane do lekkiego uszczypnięcia.”
Źródło: news.de/dpa, 16 października 2012

Ogólnie rzecz biorąc powinnaś poinformować rodziców oraz dziecko (w zależności od wieku) o szczegółach procesu przekłuwania uszu, potencjalnym ryzyku oraz o tym, jak ważna jest prawidłowa pielęgnacja po przekłuciu. Poświęć na to czas unikając słów mogących wywołać strach, takich jak „pistolet”.

Przed przekłuciem uszu dziecka upewnij się, że oczyszczone są nie tylko uszy dziecka ale i jego ręce, ponieważ dzieci instynktownie dotykają uszu zaraz po zabiegu.

Podczas przekłuwania pamiętaj, że dzieci nie siedzą bez ruchu. Pluszowe zwierzątko do przytulenia powinno pomóc. Wiele punktów proponuje symultaniczne przekłuwanie dwojga uszu przez dwóch członków personelu. Jeśli używasz nowoczesnego i delikatnego STUDEX System75, nie jest to konieczne, ale możesz oferować taką usługę w niektórych przypadkach.

Po zabiegu pokaż rodzicom i dziecku prawidłowy sposób pielęgnacji i wytłumacz dlaczego jest ona taka ważna. Zaleć noszenie kolczyków nieprzerwanie przez 6 tygodni. Pokaż rodzicom prawidłowe położenie zapinki i wytłumacz, że nie może ona zbyt mocno przylegać do płatka ucha, gdyż uniemożliwi to prawidłową cyrkulację powietrza wokół dziurki, co będzie miało negatywny wpływ na proces gojenia.

Po przekłuciu ucha poinformuj klientów o prawidłowej pielęgnacji i zaproponuj preparat do pielęgnacji STUDEX. Regularna, przeprowadzana 2 razy dziennie pielęgnacja ma kluczowe znaczenia dla zdrowia i piękna uszu twoich klientów. Pamiętaj, aby wręczyć im szczegółową instrukcję pielęgnacji po przekłuciu. Przez uważne stosowanie się do zawartych w niej zaleceń unikamy zaczerwienienia, infekcji i innych komplikacji.

Tak, oczywiście. Słyszymy od naszych klientów, że przekłuwanie uszu zimą to nie jest dobry pomysł. Nie wiemy skąd wziął się ten mit. Właściwie jest to dalekie od prawdy. Uszy mogą być przekłuwane przez cały rok, szczególnie że chłodne powietrze może być przyjemne dla nowo przekłutych uszu.

Oczywiście wskazana jest pewna ostrożność przy noszeniu czapki i szalika. Jest to jednak związane z noszeniem kolczyków, szczególnie wiszących, nie zaś z samym przekłuciem uszu. Ryzyko zakażenia definitywnie nie wzrasta zimą.

Powinni starać się nie moczyć uszu pomiędzy stosowaniem produktów do pielęgnacji po przekłuciu. Lakier do włosów, szampon, mydło i inne kosmetyki nie powinny mieć dostępu do nowo przekłutych miejsc. Po kąpieli uszy powinny być opłukane czystą wodą, a potem powinien zostać zaaplikowany produkt do pielęgnacji po przekłuciu.

W trakcie trwanie procesu gojenia (6 tygodni dla płatka ucha, 12 tygodni dla chrząstki) najlepiej jest unikać basenu. Pomijając wszystko, nowo przekłute miejsce jest maleńką raną. Publiczne baseny często są siedliskiem zarazków, szczególnie bakterii. Chlor zawarty w wodzie niektórych basenów może wysuszać i podrażniać skórę. Nawet jeziora lub morza mogą byś skażone zarazkami. Jeśli jednak klient zdecyduje się na pływanie, polecamy użycie produktu do pielęgnacji po przekłuciu po zakończeniu kąpieli. Można również użyć wodoodpornego plastra, który należy usunąć po kąpieli.

Niektóre szkoły, kluby sportowe lub inne instytucje mają bardzo rygorystyczne zasady noszenia biżuterii. Noszenie kolczyków może być zabronione lub wymagane jest zabezpieczenie ich plastrem. Klienci powinni wcześniej upewnić się co do obowiązujących reguł. Aby zapobiegać zarośnięciu się nowych dziurek, kolczyki nie powinny być wyjmowane przez cały czas trwania procesu gojenia. Jeśli ze względu na te zasady nie jest to możliwe, proponujemy zaplanowanie przekłucia na czas wakacji, ferii lub innych przerw.

Świeżo przekłute uszu mogą zarosnąć, jeśli wyjmiemy kolczyki przed ukończeniem procesu gojenia. Dlatego powinny być noszone nieprzerwanie przez 6 tygodni (płatek ucha) i 12 tygodni (chrząstka). Całkowite wygojenia płatka ucha zajmuje 5 miesięcy, a chrząstki ucha 12 miesięcy.

Kiedy przekłucie jest całkowicie zagojone, nie zarośnie się z powrotem. Wnętrze kanału przekłucia będzie pokryte skórą, zatem uszczelni „ranę” powstałą przy przekłuciu. Czasami może wydawać się, że dziurka się zarosła. Jest to spowodowane produkcją sebum, które gromadzi się, kiedy przez jakiś czas nie nosimy kolczyków.

Nawet po 6 czy 12 tygodniach wstępnego procesu gojenia rekomendujemy używanie wyłącznie kolczyków na sztyfcie przez cały okres gojenia (5-12 miesięcy) zamiast kolczyków wiszących. Szpilka kolczyka powinna być wykonana ze stali chirurgicznej lub innych hipoalergicznych materiałów, takich jak tytan, złoto lub srebro. Dlatego z przyjemnością przedstawiamy kolekcję hipoalergicznych kolczyków na wymianę Sensitive by STUDEX®, która uzupełni ofertę twojego salonu.


Niektóre z tych pytań i odpowiedzi otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Międzynarodowego Stowarzyszenia Specjalistów Rynku Przekłuwania Uszu (EPM).

Image credits
Header image: © Júnior Ferreira/Unsplash